Транфер технологій в Україні та світі як фактор інноваційного розвитку

  • Дата

Трансфер технологій - це процес передачі наукових досягнень/відкриттів від однієї організації до іншої з метою подальшого розвитку та комерціалізації.

Процес, як правило, включає:

  •  Ідентифікацію нових технологій
  •  Захист технологій шляхом патентів та авторського права
  •  Формування стратегій розробки та комерціалізації (маркетинг та ліцензування існуючих компаній приватного сектору або створення нових стартап-компаній на основі винайденої технології)

Наукові та дослідні інститути беруть участь в передачі технологій з цілого ряду причин, таких як:

  •  Визнання відкриттів, зроблених в установі
  •  Залучення і утримання талановитих викладачів
  •  Місцевий економічний розвиток
  •  Залучення підтримки корпоративних досліджень
  •  Ліцензування доходів з метою підтримки подальших досліджень і освіти

УКРАЇНА

Свого часу в Україні через слабку взаємодію науки і бізнесу трансфер технологій не знайшов свого розвитку, проте на сьогодні тема трансферу технологій активно набирає обертів, долаючи чимало проблем, зокрема застарілу законодавчу базу.

За словами Міністра Освіти і науки України Лілії Гриневич, МОН має 2 стратегічних завдання, які мають дати поштовх розвитку інновацій: створення Стратегії інноваційного розвитку України та написання Закону «Про трансфер технологій».

«У чинній системі функціонування сфери науки в Україні наукові результати – це інтелектуальна власність університетів та наукових установ, що їх створили. Зараз не існує умов для комерціалізації наявних наукових результатів. Саме це має виправити новий Закон «Про трансфер технологій», – розповіла Лілія Гриневич.

Зокрема, створено новий потужний координаційний орган – Національну раду з питань розвитку науки та технологій. Її за посадою очолює Прем’єр-міністр України. Рада складається з 24 представників наукової спільноти та 24 представників усіх відомств, що відповідальні за питання розвитку науки. Тобто, це якісно новий майданчик для прийняття спільних рішень», – повідомила Міністр.

Викликом залишається чітке визначення відповідальності саме у сфері розвитку інновацій. Однак, нещодавно було підписано протокол щодо розподілу повноважень у сфері інновацій між МОН та Мінекономрозвитку. Так, МОН формуватиме інноваційне середовище в навчальних і наукових закладах, а Мінекономрозвитку забезпечить умови для комерціалізації винаходів. 

 

СВІТ

На сьогодні сотні університетів та дослідних інституцій по всьому світі мають активні програми трансферу технологій. Їхня робота трансформує дослідження у винаходи для поліпшення здоров'я, нові корисні продукти для споживачів, нові енергетичні технології та, звісно, для покращення якості життя.

Багато таких історій висвітлено у проекті «The Better World Project» («Кращий Світ»), започаткованому у 2005 році Асоціацією університетських менеджерів із трансферу технологій – Association of University Technology Managers. Тести на рак, кохлеарні імпланти, більш поживна їжа, чистіші підземні води – тут можна обрати сферу інтересу або можливостей та технології університетів зі всього світу, які роблять свій внесок.

 

ПРИКЛАД ПЕРЕДОВИХ УНІВЕРСИТЕТІВ

То ж як достойні ідеї втілюють в корисні продукти? Університети чудово справляються з дослідженнями, проте це не найкраще місце для розробки комерційних продуктів. Щоб вийти на ринок, компанії повинні активно інвестувати у розвиток професіоналізму та ресурсів для подальшого просування розробки продукту. Для того, щоб це сталося компанія мусить бачити шлях до успіху на ринку, інакше інвестиції краще направити на щось інше. Компанії потрібно мати змогу тісно співпрацювати з університетом, щоб отримувати інформацію та матеріали, необхідні для подальших розробок, також вони потребують захисту інтелектуальної власності для зменшення ризику конкуренції з іншими компаніями після значних інвестицій. Забезпечення цих необхідних елементів – це і є основною функцією офісів трансферу технологій університету – пошуки надійних партнерів, надання необхідної їм інформації для створення якісного продукту та захист інтелектуальної власності задля збереження комерційної важливості ризикового проекту.

Основною мотивацією університету для здійснення трансферу технологій є розширення базових місій – навчати, генерувати та поширювати знання і цим служити суспільству. Іноді, трансфер технологій приносить значний прибуток для компанії-партнера та університету. Рівень довіри до трансферу технологій зріс за рахунок підвищення успішності та поширення продуктів, створених на основі наукових досліджень та винаходів.

Відтак, у світі, наразі, інновації – це ключ до конкурентоспроможності. Інновації будуть найважливішим фактором в утвердженні процвітання та благополуччя. На регіональному рівні університети виступають джерелом інноваційний рішень для створення нових продуктів та робочих місць. Керівництво університетів вбачає у підході трансферу технологій потенційне джерело доходів для підтримки університетських програм та як можливість для професійного вдосконалення для факультету, здатного показати переваги своїх винаходів загалу. Виглядає, неначе всі мають уявлення про те, що трансфер технологій може зробити конкретно для кожного.

Отож, сподіваймося, що Україна невдовзі продемонструє значний успіх у розвитку трансферу технологій та впровадженні інновацій, адже за це гарантує стабільний економічний розвиток держави, як наслідок покращення умов життя суспільства і лідерство на міжнародних теренах.

 

Поділитись в соцмережі: